Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

By | 17 lutego 2017

Ostatnie kilka miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno tego typu sytuacja jest widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz dość podobna sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja może być dość korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost wypłat. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się regularny wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku ogólna ilość ludzi bez stałej pracy może osiągnąć poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo tez wielu osób, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Takie hasła często się słyszy od dwustu lat, a nadal mimo pojawienia się ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie pewnych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.