W jakiej sytuacji przychodzi pora na to, żeby zmienić zawód.

By | 15 lipca 2017
W miejscu pracy większość osób spędza dużą część życia, czasami jest to nawet więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Dlatego też to, jak jak czujemy się w pracy odbija się w dużym stopniu na pozostałych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z najbliższymi. Ciągłe napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie także na stan zdrowia pracownika.
W chwili gdy trudno już zapanować nad wszystkim, to być może najwyższy czas pomyśleć o jakiś zmianach, czasami wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego się pracuje, czy jednak co robi się w pracy. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie odpowiadają warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Jeśli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje jakichkolwiek chęci do rozwijania się i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku bardzo często wystarczy poszukać innego pracodawcy, żeby sytuacja wróciła do normy. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zmianą zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że zacząć trzeba będzie wszystko od początku, a dotychczasowe umiejętności przestają być potrzebne. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawy wielu osób będzie zapewne budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowej zmiany swojego zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, sporo będzie bowiem zależało od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne parę lat aby osiągnąć biegłość, ale w dużej części przypadków może wystarczyć parę miesięcy.
Ważnym aspektem będzie też to, kto może służyć pomocą w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Można zastanowić się nad spotkaniem z zawodowym doradcą, często także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.